aqqa aqqa
199
BLOG

Smoleńsk,łupek i Patrioty

aqqa aqqa Polityka Obserwuj notkę 5

Pozwoliłam sobie przygotować małe kalendarium

2009-06-12 13:32 

news.money.pl/artykul/klich;niech;waszyngton;wywiazuje;sie;z;umow,137,0,459145.html

"Polska prasa pisała, że rząd domaga się od USA uzbrojonych rakiet Patriot, tymczasem w maju rządowe źródła amerykańskie podały, że administracja USA odmiennie interpretuje zeszłoroczne zapisy w sprawie przekazania Polsce baterii. Pentagon podkreśla, że bateria (składa się z 4-8 wyrzutni) miałaby się znaleźć w Polsce tymczasowo i służyć załogom do szkoleń. Nieoficjalne źródła wskazują, iż aby uzyskać dostęp do rakiet, w dodatku w wersji operacyjnej, trzeba je kupić. Podawana cena jednej baterii Patriot PAC-3 waha się od 300 mln do miliarda dolarów."
"Chcemy, by Waszyngton wywiązał się z zawartych umów - mówił w Brukseli minister obrony Bogdan Klich.Oczekujemy od strony amerykańskiej, że na terenie naszego kraju będzie umieszczona bateria w pełni wyposażona. Że to będzie bateria możliwa do włączenia do systemu operacyjnego obrony powietrznej"

2009-09-18 07:03  
Patrioty zamiast tarczy
"Nowym elementem jest to, że strona amerykańska zapewniła nas, że rakiety Patriot będą uzbrojone i że będą posiadały elementy systemów łączności i dowodzenia, które umożliwią wpięcie tego systemu do polskiej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, czyli coś na czym nam od dawna zależało - zaznaczył Sikorski."
"Z decyzji USA szczególnie zadowoleni Rosjanie
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powitał  z zadowoleniem decyzję USA o wycofaniu się z planów zlokalizowania elementów tarczy antyrakietowej w Europie i wyraził gotowość do współpracy z USA w kwestii obrony przeciwrakietowej.
Rosja ostro sprzeciwiała się rozmieszczeniu elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Republice Czeskiej i Polsce.
Komentując w telewizji państwowej oświadczenie prezydenta USA Baracka Obamy o - jak to ujął - korekcie podejścia USA do problemu systemu obrony przeciwrakietowej, Miedwiediew powiedział, że omawiał ten temat z prezydentem USA podczas spotkań w Londynie i Moskwie.
- Cenimy odpowiedzialne podejście amerykańskiego prezydenta do realizacji naszych porozumień. Jestem gotów do kontynuowania dialogu - oświadczył Miedwiediew.
Zapowiedział, że zaplanowane na 23 września spotkanie z prezydentem Obamą w Nowym Jorku będzie dobrą okazją do wymiany poglądów na wszelkie aspekty stabilności strategicznej, w tym obronę przeciwrakietową."


2009-10-23 
Zaostrzenie stanowiska rosyjskiego
"Polska łatwo zgodziła się na przyjęcie na swoim terytorium elementów nowego amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej - podkreśla Niezawisimaja Gazieta, komentując środową wizytę wiceprezydenta USA Joe Bidena w Warszawie.
- Analitycy zwracają uwagę, że amerykański gość dość łatwo uzyskał od polskiego premiera i prezydenta obietnice przyjęcia elementów nowego systemu obrony przeciwrakietowej USA - pisze moskiewski dziennik.
Niezawisimaja Gazieta podaje, że 
rakiety SM-3 Standard, przeznaczone do zwalczania wrogich rakiet średniego i krótszego zasięgu, mogą pojawić się w Polsce w 2018 roku."
"Pentagon niezmiennie utrzymuje, że jest to część ogólnoeuropejskiej obrony przed potencjalnym irańskim zagrożeniem rakietowym - pisze Rossijskaja Gazieta, po czym wskazuje, że rakiety średniego i krótkiego zasięgu z Iranu do Polski nie dolecą. Nawet jeśli nad Morzem Czarnym złapią silny sprzyjający wiatr - dodaje rządowy dziennik."

2009-11-20 06:00 

"Po 14 miesiącach udało się zakończyć negocjacje w sprawie umowy o statusie wojsk amerykańskich w naszym kraju (tzw. SOFA).Oznacza to między innymi , że w przyszłym roku może do Polski trafić bateria rakiet Patriot. Pentagon wpisał jej umieszczenie w naszym kraju do przyszłorocznego budżetu - pisze Polska.Szef MON Bogdan Klich powiedział dziennikowi, że projekt umowy spełnia nasze główne oczekiwania."

26.01.2010
Raport Gazpromu nt. strategicznego znaczenia gazu łupkowego w zw.ze wzrostem wydobycia w Stanach.

2010-01-29 14:04 
Ponowne zaostrzenie stanowiska Rosji
"Ambasador Rosji przy NATO Dmitrij Rogozin (na zdjęciu) ostrzegł, że jego kraj nie będzie biernie przyglądał się rozmieszczaniu amerykańskich baterii Patriot w Polsce, gdyż - jak zauważył - systemy te mogą zestrzeliwać nawet niektóre rakiety balistyczne. Rogozin nie chciał jednak powiedzieć, jakie kontrposunięcia może podjąć strona rosyjska"
"Czy oni naprawdę sądzą, że my spokojnie będziemy się przyglądać dyslokacji systemów rakietowych, mogących zestrzeliwać nawet niektóre rakiety balistyczne, w odległości 60 km od obwodu kaliningradzkiego?- zapytał rosyjski dyplomata podczas wideomostu Moskwa-Bruksela."
"Rogozin poinformował, że Moskwa prowadzi konsultacje w tej sprawie - zarówno kanałami politycznymi, jak i wojskowymi - z Warszawą i Waszyngtonem. - Mamy nadzieję, że podjęte decyzje dotyczące tych baterii zostaną zrewidowane - zaznaczył.
Wcześniej zaniepokojenie z powodu planowanego ulokowania w Polsce, w pobliżu granicy z Rosją, rakiet Patriot wyraził szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, generał Nikołaj Makarow. Według służby prasowej rosyjskiego Ministerstwa Obrony mówił on o tym na posiedzeniu Rady Rosja-NATO na szczeblu szefów sztabów generalnych, które odbyło się we wtorek w Brukseli.
Rada Rosja-NATO obradowała w trakcie dwudniowego posiedzenia Komitetu Wojskowego NATO. Ze strony polskiej uczestniczył w nim szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generał Franciszek Gągor. Przy okazji tego posiedzenia Gągor spotkał się z Makarowem. Tematem ich rozmów - jak poinformowało polskie przedstawicielstwo przy NATO - był aktualny stan kontaktów pomiędzy siłami zbrojnymi Polski i Rosji.
W zeszły piątek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że nie rozumie planów rozmieszczenia Patriotów w Polsce; że nie może pojąć, po co tworzyć wrażenie, że Polska umacnia się przeciwko Rosji. "

24-02-2010 
Pierwsza wzmianka jaką znalazłam w ktorej jest mowa o przyznaniu koncesji 
"Ministerstwo Środowiska wydało dotąd 44 koncesje (5-letnie) na poszukiwania gazu niekonwencjonalnego w Polsce, w tym dla Exxon Mobil, Chevron, ConocoPhillips. Jak poinformował Jezierski, pierwszy "łupkowy" otwór wiertniczy startuje w tym roku na północy kraju. W związku z tym pierwszej eksploatacji gazu z łupków należy się spodziewać nie wcześniej niż za 10-15 lat. 


Szacunki zasobów gazu łupkowego w Polsce, zdaniem amerykańskich firm konsultingowych, wahają się od 1,4-3 bln m3. Te informacje trzeba jednak potwierdzić realnymi otworami poszukiwawczymi. 
Gaz łupkowy jest zgromadzony w zamkniętych strukturach skalnych i znacznie trudniej jest go wydobyć niż gaz konwencjonalny. Firmy amerykańskie przewidują jednak, że w 2020 roku ponad 50 proc. gazu będzie pochodzić ze złóż typu łupkowego."

8.04.2010  

www.waluty.com.pl/a64510-iar__sikorski_gaz_lupkowy_usa.html

Konferencja nt.gazu łupkowego zorganizowana przez Sikorskiego 

"Amerykanie chcą dzielić się z Polską doświadczeniem w pozyskiwaniu gazułupkowego. Polski rząd zapewnia, że chce z tego korzystać. W Warszawie odbywa się (do 16.30) konferencja poświęcona roli złóż gazu niekonwencjonalnego wbezpieczeństwie energetycznym Polski. Gaz łupkowy znajduje się w skałach ilastych. Do jego wydobycia konieczne jest wykonanie skomplikowanych i kosztownych zabiegów. Te technologie mają Amerykanie. Jak powiedział dziennikarzom minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, dzięki amerykańskim technologiom i naszym złożom, możemy zrobić kolejny krok w kierunku uniezależnienia się od dostaw rosyjskiego gazu. Szef dyplomacji podkreślił, że może to nastąpić za kilka dekad, lecz jest to realna perspektywa. Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Lee Feinstein zapewnił natomiast, że Amerykanie są już obecni w Polsce i w przyszłym miesiącu rozpoczynają odwierty."

10.04.2010

Katastrofa w Smoleńsku

29.04.2010 

gazownictwo.wnp.pl/gazprom-zainteresowal-sie-gazem-lupkowym,108473_1_0_0.html

"Gazprom postanowił wziąć udział w eksploatacji gazu łupkowego - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Jak zadeklarował prezes rosyjskiego koncernu, nowym hasłem Gazpromu będzie "Jeśli macie gaz łupkowy, to idziemy do was!"

Dotychczas Gazprom był wręcz zirytowany doniesieniami o wielkości złóż gazu łupkowego, który według doniesień, może przekreślić ekspansję rosyjskiego koncernu na świecie. 

Jak przypomina dziennik do tej pory w wydobyciu gazu łupkowego przodowały firmy z USA. Teraz również Gazprom docenił potencjał tego źródła gazu. Jak czytamy w "GW", rosyjski koncern na razie nie ujawnia, gdzie chce dołączyć do eksploatacji gazu z łupków. "
 

2010-05-02 08:07 

news.money.pl/artykul/sikorski;w;cnn;now;tarcza;podoba;nam;sie;nawet;bardziej,195,0,616131.html

Aktualna wizyta Sikorskiego w US

"Przypomniał też(Sikorski), że Polska zawarła również porozumienie SOFA o obecności wojsk USA na jej terytorium, stwarzającą podstawę prawną do umieszczenia w Polsce pierwszej baterii rakiet obronnych Patriot, co nastąpi w maju."

"Sikorski spotkał się w tym tygodniu w Waszyngtonie z sekretarz stanu Hilary Clinton i ministrem obrony Robertem Gatesem. W czasie weekendu i w poniedziałek ma prowadzić rozmowy z szefami koncernów amerykańskich, które pragną produkować w Polsce gaz ziemny z łupków bitumicznych."

 

Ciekawą sprawą jest termin wydania pierwszych koncesji firmom amerykańskim.Niestety nie udało mi się znaleźć tej informacji.

Wydaje mi się, że obecna wizyta Sikorskiego w Waszyngtonie jest bardzo ważna choć media nie poświęcają temu tematowi specjalnej uwagi. Jej rezultaty będą dla mnie papierkiem lakmusowy określającym w jakim kierunku posunęło się ph geopolityki po katastrofie w Smoleńsku.

 

aqqa
O mnie aqqa

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka